Focus 2 1.6tdci 109 sau 90cp  

Eminent Member

Va salut,

Ma tot intreb, ce ar trebuisa aleg intre ford focus 2 turnier(combi) 1.6tdci 109cp cu filtru de particule sau aceeasi masina, dar fara filtru de particule si 90cp. Am tot citit si am vazut ca se regenereaza destul de des... eu circul mai mult in oras... diferenta de cuplu este de 25nm intre cele 2, s-ar simtii asa de mult? Nu sunt vitezoman, dar vreau sa pot face depasiri

ReplyQuote
Posted : 31/12/2017 9:40 am
Iuda
 Iuda
Estimable Member

ia ceva pe benzina. motorina nu-i pentru plimbat prin oras

ReplyQuote
Posted : 02/01/2018 12:40 am
iosiflupu
Active Member

Corect. Și chiar dacă consumă mai mult, e mai ieftină întreținerea la alea pe benzină. Pentru oraș chiar nu merită să iei diesel, chiar dacă ieși de câteva ori pe an la niște plimbări mai lungi. Pentru partea cu depășitul... Habar n-am, ia-ți motor de 2.o benzină, dar e gurmand rău. :)) 

ReplyQuote
Posted : 02/01/2018 8:13 am
Eminent Member

Multumesc de sfaturi, pana la urma cred ca benzinar voi lua, de la 1.8 in sus :)) 

ReplyQuote
Posted : 02/01/2018 4:22 pm
Active Member

Benzinar de 1.8 nu prea o sa gasesti pe ford, doar 2.0 la versiunea ST sau 1.6 16v. Totusi as recomanda ceva japonez/corean. Ford are piese scumpe si nu e la fel de fiabil!

ReplyQuote
Posted : 02/01/2018 8:04 pm Cristi CR liked
RebounD11
Estimable Member

Ford are piese scumpe si nu e la fel de fiabil!

Venind dintr-o familie unde s-a trecut de la Skoda, Opel, Toyota si Renault la exclusiv Ford iti zic ca nu are acoperire prea mare afirmatia asta.

ReplyQuote
Posted : 07/01/2018 5:22 pm
Active Member

Nu stiu ce sa zic @Rebound, senzor elevatie far 900 ron/buc si sunt 3, ambreiaj cu volanta masa dubla 2800 ron, far 15 mil...sa mai zic? 

ReplyQuote
Posted : 07/01/2018 6:11 pm
RebounD11
Estimable Member

senzor elevatie far 900 ron/buc si sunt 3

far 15 mil

Ala nu l-am schimbat la nici unul din cele 5 Forduri din familie (Focus Mk1, Focus MK1.5, Focus Mk2, Focus MK2.5 si Fiesta din 2007), dar pentru Focus Mk1.5 ambele faruri luate de la Unix au fost 1000 de lei cu tot cu motorase... au fost schimbate dupa ce au facut cunostinta cu un parapet.

ambreiaj cu volanta masa dubla 2800 ron

La a mea (Focus Mk1) ambreiajul + volanta (nu e masa dubla) a fost ~2000 de lei cu manopera cu tot. La Focus Mk2.5 (cu masa dubla) cam cat zici tu, piese originale cu tot cu manopera. Dar la toate marcile cu masa dubla e scump cu spume ambreiaj + volanta. Si daca nu conduci ca apucatul nu prea schimbi ambreiajul des. Daca conduci ca apucatul, tot te tine 150-200k km... daca nu te tine, soferul sau ambreiajul nu sunt ce trebe.

ReplyQuote
Posted : 07/01/2018 8:28 pm
mkm
 mkm
Active Member

eu zic sa iei ce iti place, lasa povestile cu "pica" injectoarele, volanta, etc. la cate masini am avut pana acum n-am avut niciun injector picat si nici probleme cu ambreiaj, volanta, fie ea cu masa dubla sau simpla. conteaza cum ai grija de ea si cum a fost ingrijita anterior. benzinarele consuma prea mult mai ales in oras. 

ReplyQuote
Posted : 11/01/2018 7:54 pm

Working

Please Login or Register