Peugeot 206  

Tatutzu
New Member

Eu am un Peugeot 206, benzinar, 1.4, 75 de leuți (pardon, căluți).

Cumpărată când avea 64.000 km, acum are 80.000. I-am schimbat distribuția imediat cum am luat-o (nu pentru că se cerea schimbată însă am preferat să fie nouă).

Reviziile i le fac la Eurial (în special pentru constatarea generală și ștampilele din carnetul de service) însă nu mă iau  după ce zic ei (de obicei bagă la greu de la ei, nu știu de ce). În iunie 2015 mi-au zis că trebuie să schimb un suport de motor (neapărat), să schimb planetare, etc. Însă am mers cu devizul la un alt service(nu cu nume) și mi-au zis că sunt nebuni eurialiștii :)) Am schimbat doar suportul de motor (era pe jumătate crăpat, mi-a spus că nu e obligatoriu însă, dacă vreau, e ok să-l schimb). Restul se prezentau foarte bine. Luna asta, la revizie, iar mi-au spus că trebuie (neapărat) să schimb bieletele antiruliu și pivoții stânga-dreapta.

I-am mai schimbat plăcuțele de frână, filtrele de aer le schimb eu.

PS: Modelul meu nu are filtru de benzină. Norauto îmi trecuseră în devizul de revizie și filtrul și manopera pentru schimb filtru complex (doar vreo o sută de lei ambele 🙂 )

E echipată și iarna și vara cu anvelope Michelin Pilotsport 3 / Alpin A4. Iarna pe jante de tablă iar vara pe jante de aliaj

Poza e de când am luat-o

ReplyQuote
Posted : 09/06/2016 11:07 pm
Steffan
Eminent Member

asta e aproape o regula cand iti cumperi masina sh sa schimbi distributia :))) misto pejo-u

ReplyQuote
Posted : 13/06/2016 1:39 pm
RebounD11
Estimable Member

Sa te tina cat mai mult si sa te bucuri de ea. Personal nu sunt deloc fan Peugeot, iar din experienta mea directa si indirecta cu ele nu am nici o parere bune despre ele.

Ce imi place la a ta: are toate usile 😀

ReplyQuote
Posted : 15/06/2016 3:43 am

poti detalia putin despre problemele peugeotului?

ReplyQuote
Posted : 15/06/2016 10:29 am
mustache
New Member

206 a fost prima mea dragoste. Inca il mai am in parcare cu putea spate stricata (problema clasica) 

ReplyQuote
Posted : 24/12/2016 1:25 am

Working

Please Login or Register